Ellerdeki sarımsak kokusu nasıl geçer? Eldeki sarımsak kokusu geçirecek birbirinden etkili 4 yöntem

Lezzetli bir yemeğin en temel malzemesinden bir tanesi hiç şüphesiz sarımsaktır. Sarımsak, girdiği her yemeğin içerisine lezzet katarak iştah kabartan hoş bir koku bırakır. Ancak sarımsak soyma ve doğrama aşamasında ellerde bıraktığı rahatsız edici bir koku oluşur.

Eldeki sarımsak kokusu ne kadar yıkansa da elden hemen çıkan bir koku değildir. Sarımsağın bu güçlü kokusunun sebebi; sarımsağın hücre duvarları parçalanıp ezildiğinde, bir enzim serbest bırakır ve kükürt bileşikleri ortaya çıkar. Ve bu da sarımsağın keskin bir koku ortaya çıkarmasına sebep olur.

Sarımsak ezici mutfak aletleri her ne kadar ellerinizi koruyup koku oluşumunu önlese de bu yöntem sarımsağın yemeğe vereceği lezzeti azalttığı için aşçılar tarafından pek tercih edilmemektedir. Sarımsağı ne kadar küçük ve ince doğrarsanız suyu o kadar yoğun olacağı için kokusu da keskinleşir. Eğer yemek yaparken ellerinizde sarımsak kokusunun çok olmasını istemiyorsanız sarımsağı küçük küçük ezdirmek yerine dilimlemeniz tavsiye edilir.

Peki, eldeki sarımsak kokusu geçirecek etkili yöntemler nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim…

ELDEKİ SARIMSAK KOKUSU NASIL GEÇER?

Yöntem 1: Paslanmaz Çelik Bir Yüzeyle Ellerinizi Ovalayın

Eldeki sarımsak kokusunu geçirmek için uygulayabileceğiniz en etkili ve hızlı yöntemlerden bir tanesi ılık akan suyun altında parmak uçlarınızı paslanmaz çelik bir yüzeye sürtmektir. Bu paslanmaz çelik yüzey bir bıçak ya da kase olabilir.

Dikkatli bir şekilde bıçağın sırtına parmak uçlarınızı sürterek saniyeler içerisinde eldeki sarımsak kokusunu yok edebilirsiniz.

Yöntem 2: Ellerinizi Mutfak Lavabosuna Sürtün

Eldeki sarımsak kokusunu geçirmenin bir diğer yöntemi de ilk yönteme benzer bir işlemdir. Mutfak lavabosu da paslanmaya karşı dayanıklı olduğu için etkili yöntemdir.

Sarımsak ile işiniz bittikten sonra ellerinizi su ve sabunla güzelce yıkayın. Bu aşamada ellerinizin kokmasını sağlayan bileşiklerin çoğu ortadan kaybolacaktır. Daha sonra mutfak lavabosunu yıkayın ve hem yıkarken hem de durularken parmak uçlarınızı lavabonun kenarına sürtün. Bu sayede parmağınızda kalan kükürt bileşikleri lavabonun kenarlarında bulunan çeliğe yapışacak ve elinizdeki sarımsak kokusu yok olacak.

Yöntem 3: Karbonat İle Ellerinizi Ovalayın

Karbonat, alkali özelliği sayesinde eldeki sarımsak kokusunu giderecek etken bir maddedir. Bunun için bir miktar karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edin. Hazırladığınız bu macunu ellerinize sürerek birkaç dakika nazikçe ovalayın. Ardından ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Sarımsak kokusundan eser kalmadığını fark edeceksiniz.

Yöntem 4: Limon suyu

Limon suyu içerisindeki asitler ile ellerdeki sarımsak kokusunu nötralize eder. Bu yöntem de karbonat yöntemine benzerlik gösterir. Limon suyu yöntemi ile ellerdeki sarımsak kokusunu gidermek için bir miktar limon suyu ile ellerinizi sürün ve ovalayın. Ardından sabun ve su ile güzelce yıkayın.

Limon suyuna alternatif olarak bütün bir limonu ılık su içerisinde yıkamak ve bir dilim limon ile ellerinizi ovalamakta ellerdeki sarımsak kokusunu ortadan kaldırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x