Az atıklı ve refah dolu dünya dileği

’30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’ çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ‘30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’ nedeniyle sosyal medya hesabından videolu kutlama mesajı yayınladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde ‘30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’ vesilesiyle düzenlenen etkinliğe video mesajla katıldığını hatırlatan Emine Erdoğan, bu anlamlı güne yönelik BM Habitat ve BM Çevre Programı başta olmak üzere uluslararası kuruluşların iş birliğiyle düzenlenen tüm etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diledi. Erdoğan, “Ortak evimiz dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmak için vaktini ve emeğini ortaya koyan bütün çevre gönüllülerinin Dünya Sıfır Atık Günü’nü kutluyorum. Kaynakların en üst düzeyde kullanıldığı, atıkların en aza indirildiği ve sürdürülebilirliğin üstün geldiği refah dolu bir dünya diliyorum” ifadelerini kullandı.

Guterres’ten teşekkür

Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’ etkinliğine gönderdiği video mesajda, Emine Erdoğan’ın sıfır atıkla ilgili çalışmalarından övgüyle bahsetti. Guterres mesajında, BM Çevre Programı ve BM Habitat’la birlikte bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye teşekkür ederek, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının refikaları, Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’ye sıfır atık gibi kritik bir konuda gösterdikleri vizyoner liderlik için teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. Guterres, Sıfır Atık Danışma Kurulunun geçen yıldan bu yana ortaklarını bu kritik konu ve sıfır atığın gerçeğe dönüştürülmesi için yapılması gerekenler etrafında bir araya getirdiğini de kaydetti.

Sıfır Atık gazetesinin yeni sayısı çıktı

Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 2017’de başlatılan “Sıfır Atık Hareketi”nin çalışmalarını konu alan ve 2018’de yayın hayatına başlayan “Sıfır Atık” gazetesinin yeni sayısı çıktı. Yeni sayının çıktığını duyuran Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hem matbu olarak hem de dijitalde dolu dolu içeriklerle yayınlanan gazetemiz okuyucularıyla buluştu” dedi. Özhaseki, gazetenin tamamının, geri dönüştürülmüş kağıtlardan hazırlandığını belirtti. Gazetenin dijital haline, bakanlığın web sayfasından ulaşılabiliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x